Dom mobilny całoroczny to dom na stalowej ramie, zbudowany w hali producenta, przywożony na działkę w całości albo w dwóch gotowych modułach i ocieplony tak, żeby dało się w nim spędzać zimę. W cennikach trzech producentów z września 2026 roku model 35 m² z kuchnią i łazienką kosztuje około 146–239 tys. zł brutto, a ocieplona bryła bez kuchni i łazienki od około 107 tys. zł brutto. W ogłoszeniach dom 35 m² pod klucz można było znaleźć już od około 127 tys. zł. Dom 70 m² pod klucz to u jednego z producentów 290 tys. zł netto. Słowo „całoroczny” opisuje technikę, a nie prawo do zamieszkania: dom ustawiony na działce na stałe jest budynkiem, nawet na kołach, i wymaga co najmniej zgłoszenia. Porównując oferty, zacznij od izolacji podłogi, pod którą zimą krąży mroźne powietrze: w dwóch ofertach z września 2026 roku straty ciepła przez podłogę różnią się według naszego wyliczenia mniej więcej 2,5–3 razy.
Co to jest dom mobilny?
Dom mobilny to gotowy dom na stalowej ramie, który przyjeżdża na działkę jako jedna bryła, czasem jako dwa moduły, i staje na bloczkach albo fundamentach punktowych, zwykle bez płyty i ław. Da się go później podnieść i przewieźć w inne miejsce. W ofertach z września 2026 roku ściany to zwykle szkielet z drewna konstrukcyjnego, a rama powstaje ze stalowych profili.
To nazwa handlowa. W Prawie budowlanym pojęcia „dom mobilny” nie ma: ustawa zna budynek, budynek rekreacji indywidualnej i tymczasowy obiekt budowlany. O formalnościach decyduje więc to, do czego dom służy i jak długo stoi na działce.
Pod tą samą nazwą sprzedaje się dwie konstrukcje:
- dom na przyczepie z homologacją, szeroki najwyżej na 2,55 m, który jedzie po drodze jak przyczepa; to typowe rozwiązanie dla tiny house,
- dom na ramie, szeroki na ok. 3–5 m, z kołami albo bez, który przewozi firma transportowa, zwykle jako ładunek ponadgabarytowy, często z dźwigiem do zdjęcia go na działce.
Wśród domów całorocznych w ofertach z września 2026 roku przeważa ten drugi typ. Szersza bryła mieści grubsze ściany i zwykły układ pokoi.
Dom mobilny, modułowy, holenderski
Te trzy nazwy często trafiają do jednego ogłoszenia, ale opisują różne produkty. Dom mobilny to jedna, czasem dwie gotowe bryły na ramie. Dom modułowy to jeden lub kilka modułów stawianych na fundamencie. Domek holenderski to domek kempingowy na podwoziu, najczęściej używany i sprowadzany z Wielkiej Brytanii albo Holandii.
| Dom mobilny | Dom modułowy | Domek holenderski | |
|---|---|---|---|
| Konstrukcja | stalowa rama, ściany zwykle szkieletowe | moduły, czyli gotowe pomieszczenia | podwozie z kołami, lekkie ściany |
| Szerokość | w ofertach ok. 3–5 m | ok. 2,55 m na moduł | zwykle ok. 3–3,7 m |
| Na działce | bloczki albo fundamenty punktowe | fundament | podpory pod ramą |
| Przeniesienie | możliwe, zwykle jako przejazd ponadgabarytowy | zwykle zostaje na miejscu | możliwe |
| Rynek | głównie nowe, od producentów | nowe, od producentów | głównie używane |
| Izolacja ścian | od 10 do 25 cm, zależnie od oferty | zależnie od producenta | wiele to domki wakacyjne według normy EN 1647, do pobytu sezonowego |
| Cena, wrzesień 2026 | 35 m² z kuchnią i łazienką w cennikach ok. 146–239 tys. zł brutto | ok. 4–4,5 tys. zł netto za m² w stanie deweloperskim | używane całoroczne u handlarzy zwykle ok. 60–130 tys. zł |
| Ustawiony na stałe | budynek: zgłoszenie albo pozwolenie | budynek: zgłoszenie albo pozwolenie | budynek: zgłoszenie albo pozwolenie |
Granice bywają umowne. U jednego z producentów ten sam model, 50 m² powierzchni użytkowej z poddaszem na 35 m² zabudowy, dostarczany jako dwa moduły, za 124 tys. zł netto w stanie surowym zamkniętym, figuruje w katalogu pod nazwą domu mobilnego i pod nazwą domu modułowego. Co z tego wynika dla ceny i jak czytać takie oferty, wyjaśniamy w tekście o tym, czym różni się dom mobilny od modułowego.
Ile kosztuje dom mobilny całoroczny?
W cennikach trzech producentów z września 2026 roku całoroczny dom mobilny 35 m² z kuchnią i łazienką kosztuje około 146–239 tys. zł brutto, zależnie od producenta i wykończenia; u jednego z nich cena nie obejmuje mebli kuchennych i AGD. Niższe kwoty w tych cennikach dotyczą domów bez kuchni i łazienki albo w stanie surowym, bez izolacji. W ogłoszeniach bywa taniej: dom 35 m² opisany jako pod klucz kosztował od około 127 tys. zł. Ceny z cenników i ogłoszeń z września 2026 roku:
| Oferta | Wymiary | Co obejmuje | Cena |
|---|---|---|---|
| producent A, 35 m² zabudowy (ok. 27–28 m² w środku) | 8,75 × 4 m | stan surowy zamknięty: rama, ściany, dach, okna, drzwi; bez izolacji i instalacji | 87 tys. zł netto |
| ten sam dom | do tego ocieplenie, prąd, woda i kanalizacja | 116 tys. zł netto | |
| ten sam dom | pod klucz, z łazienką, ogrzewaniem podłogowym, klimatyzatorem i rekuperatorem; bez mebli kuchennych i AGD | 145 tys. zł netto | |
| producent C, 34,9 m² | 10,9 × 3,2 m | 10 cm wełny, instalacja elektryczna; kuchnia +14 tys. zł, łazienka +25 tys. zł | 107 tys. zł brutto |
| producent C, 41,3 m² | 12,9 × 3,2 m | jak wyżej, dwie sypialnie | 114 tys. zł brutto |
| producent E, 35 m² | 10 × 3,5 m | pod klucz, z wyposażeniem; transport wyceniany osobno | 194 tys. zł netto + 23% VAT |
| producent F, 35–56 m² | 10 × 3,5 m do 14 × 4 m | cena „od”, bez podziału na netto i brutto | od ok. 160 tys. zł |
| producent A, 70 m² zabudowy (ok. 56–57 m² w środku) | 14 × 5 m | stan surowy / z instalacjami / pod klucz | 174 / 232 / 290 tys. zł netto |
| ogłoszenia nowych domów, 35 m² | różne | różne standardy | ok. 109–179 tys. zł |
| ogłoszenia nowych domów, 48–50 m² | różne | różne standardy | ok. 189–266 tys. zł |
Rozrzut wynika głównie z zakresu. U producenta A ta sama bryła 35 m² kosztuje 87 tys. zł netto bez izolacji i 145 tys. zł netto pod klucz. Dom 70 m² kosztuje u niego dokładnie dwa razy tyle co 35 m² w każdym wariancie, więc większy metraż nie obniża ceny metra: pod klucz to około 4,1 tys. zł netto za m² zabudowy i około 5,1–5,5 tys. zł netto za metr w środku, zależnie od przyjętej powierzchni użytkowej.
Sprawdź też VAT. Producent A podaje ceny netto i dolicza osobom prywatnym 8%, a firmom 23%. Stawka nie zależy od tego, kto kupuje: 8% dotyczy tylko budowy domu mieszkalnego stałego zamieszkania, trwale związanego z gruntem, albo sprzedaży takiego domu razem z działką, a dom kupiony jako gotowy wyrób, nawet z dowozem i ustawieniem, oraz budynek rekreacyjny mają 23%. Przy domu za 145 tys. zł netto to 156,6 albo 178,4 tys. zł brutto, czyli 21,75 tys. zł różnicy. Jeśli sprzedawca liczy 8%, zapytaj, na jakiej podstawie. Szczegółowy cennik i koszty, które dochodzą do ceny domu, zbieramy w tekście o tym, ile kosztuje dom mobilny.
Co znaczy „całoroczny” przy domu na ramie?
„Całoroczny” nie ma definicji ani w przepisach, ani w normie, więc każdy producent rozumie to słowo po swojemu. W praktyce oznacza dom z izolacją ścian, dachu i podłogi oraz z ogrzewaniem. Prawnie niczego nie zmienia: dom zgłoszony jako rekreacyjny pozostaje budynkiem do okresowego wypoczynku.
Najsłabszym miejscem jest podłoga. W zwykłym domu leży na gruncie, który zimą jest cieplejszy od powietrza. W domu na ramie wisi nad ziemią, a pod spodem przez całą zimę krąży mroźne powietrze, jeśli przestrzeń pod domem nie jest obudowana. Dlatego porównując oferty, zacznij od podłogi.
Dwie oferty z września 2026 roku, obie opisane jako całoroczne:
| Przegroda | Oferta C, szerokość 3,2 m | Oferta A, szerokość 4–5 m | Norma BS 3632:2015 | Nowy dom w Polsce |
|---|---|---|---|---|
| ściany | 10 cm wełny, U ok. 0,35 (według producenta) | 25 cm wełny, U ok. 0,14 | 0,35 | 0,20 |
| podłoga | 10 cm styropianu, U ok. 0,40 | 15 cm płyty PIR, U ok. 0,14 | 0,35 | 0,15 nad otwartą przestrzenią, 0,25 nad obudowaną przestrzenią podpodłogową (0,30 dotyczy podłogi na gruncie) |
Współczynnik U w W/(m²·K) mówi, ile ciepła ucieka przez metr kwadratowy przegrody; im mniejszy, tym cieplej. Ścianę oferty C podajemy za producentem. Pozostałe wartości to nasze wyliczenie dla samej warstwy izolacji, bez ramy i mostków cieplnych. Dla oferty A liczymy z λ podanej przez producenta: 0,035 W/(m·K) dla wełny i 0,021 W/(m·K) dla płyty PIR. Dla styropianu w podłodze C producent λ nie podaje, więc przyjęliśmy 0,04 W/(m·K); przy lepszym styropianie ta podłoga wypadnie nieco korzystniej.
BS 3632 to brytyjska norma dla domów mobilnych do stałego zamieszkania; jej wydanie z 2023 roku obniżyło limit dla podłogi do 0,26. Ostatnia kolumna to limity z rozporządzenia o warunkach technicznych z 2002 roku, które obejmują też poprawki, np. na łączniki przechodzące przez izolację. Dla podłogi zawieszonej nad ziemią podajemy dwa najbliższe odpowiedniki z tego rozporządzenia: strop nad przejazdem, czyli nad powietrzem zewnętrznym, i strop nad zamkniętą przestrzenią podpodłogową. Rozporządzenie obowiązywało do 19 września 2026 roku, a w okresie przejściowym, do marca 2028 roku, stosuje się je po dołączeniu do wniosku albo zgłoszenia oświadczenia inwestora.
Pod jednym słowem mieszczą się więc podłogi, z których jedna przepuszcza kilka razy więcej ciepła niż druga: przy λ styropianu 0,04 prawie trzy razy więcej, przy λ 0,036 około 2,6 raza. Podłoga z oferty C wypada w obu wariantach gorzej niż limit brytyjskiej normy dla domów do stałego zamieszkania. Podłoga z oferty A w samej izolacji mniej więcej dorównuje limitowi 0,15 dla podłogi nad otwartą przestrzenią, a z ramą i mostkami cieplnymi wypadnie gorzej; przy obudowanej przestrzeni pod domem mieści się w limicie 0,25. Szerokość też ma znaczenie: ściany grubości 30 cm (25 cm wełny) zostawiają w domu szerokim na 3,2 m tylko 2,6 m w środku, a w domu szerokim na 4 m około 3,4 m. Przed zakupem poproś o grubość i rodzaj izolacji osobno dla ścian, dachu i podłogi oraz zapytaj, czy przestrzeń pod domem jest obudowana.
Metraże: 35, 50 i 70 m²
Większy metraż to dłuższa i zwykle szersza bryła, a o transporcie decyduje szerokość. Formalności zależą od powierzchni zabudowy, czyli obrysu domu razem ze ścianami.
| Zabudowa | Przykładowe wymiary z ofert | Transport | Zgłoszenie budynku rekreacyjnego |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 10 × 3 m; 10 × 3,5 m; 10,9 × 3,2 m; 8,75 × 4 m | 3 m: bez zezwolenia albo z zezwoleniem okresowym, zależnie od pojazdu; 3,2 m: zezwolenie okresowe przewoźnika; 3,5–4 m: zezwolenie na konkretną trasę | szkice, 21 dni na sprzeciw |
| 35–70 m² | 12 × 4 m (48 m²); 14 × 4 m (56 m²) | 4 m: zezwolenie na konkretną trasę | szkice, 21 dni, rozpiętość konstrukcji do 6 m, geodeta po ustawieniu |
| 70 m² | 14 × 5 m | 5 m: zezwolenie na konkretną trasę | jak wyżej; 70 m² to górna granica |
Sprawdzaj, co oznacza metraż w ofercie. U producenta A dom 35 m² zabudowy ma w środku około 27–28 m², a dom 70 m² zabudowy około 56–57 m²; na stronie każdej z tych ofert podane są dwie różne powierzchnie użytkowe. U producentów C i E podana powierzchnia to obrys, bo wynika wprost z wymiarów zewnętrznych. Jeśli „dom 70 m²” w ofercie oznacza 70 m² w środku, jego zabudowa przekroczy 70 m² i ścieżki dla budynków do 70 m² przestaną go obejmować.
Budynek rekreacyjny większy niż 70 m² zabudowy wymaga pozwolenia na budowę. Na każde 500 m² działki może stać najwyżej jeden budynek rekreacyjny na zgłoszenie, więc na działce 800 m² postawisz tylko jeden dom.
Czy dom mobilny wymaga pozwolenia?
Zwykle nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga co najmniej zgłoszenia. Dom mobilny ustawiony na działce na stałe jest budynkiem, także gdy stoi na kołach albo na samych podporach. Koła i rama zmieniają kwalifikację tylko wtedy, gdy dom ma stać krótko.
Masz cztery ścieżki:
- Budynek rekreacyjny do 35 m² zabudowy: parterowy, wolno stojący, zgłoszenie ze szkicami; po 21 dniach bez sprzeciwu możesz ustawiać dom.
- Budynek rekreacyjny od 35 do 70 m²: jak wyżej, jeśli rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie przekracza 6 m, a wysięg wsporników 2 m; po ustawieniu geodeta robi inwentaryzację powykonawczą. Ta ścieżka działa od 7 stycznia 2026 roku.
- Dom do stałego mieszkania: wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny. Jeśli jego obszar oddziaływania mieści się na działce, stawiasz go na zgłoszenie z projektem. Do 70 m² zabudowy, gdy dom ma najwyżej dwie kondygnacje, a budujesz go na własne potrzeby mieszkaniowe i oświadczasz to pod rygorem odpowiedzialności karnej, kierownik budowy nie jest obowiązkowy; w pozostałych przypadkach trzeba go ustanowić. Gdy obszar oddziaływania wychodzi poza działkę, potrzebne jest pozwolenie na budowę.
- Tymczasowy obiekt budowlany: niepołączony trwale z gruntem i zgłoszony z terminem przeniesienia albo rozbiórki, który przypada przed upływem 180 dni od rozpoczęcia budowy. Żeby zostawić go dłużej, trzeba przed upływem tego terminu złożyć wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu.
Dom postawiony bez zgłoszenia to samowola budowlana. Jeśli da się go zalegalizować, opłata legalizacyjna wynosi 5 000 zł dla parterowego budynku rekreacyjnego do 70 m² zabudowy albo obiektu tymczasowego i 50 000 zł dla domu mieszkalnego.
Zamieszkanie na stałe w domu zgłoszonym jako rekreacyjny to zmiana sposobu użytkowania. Zgłasza się ją w starostwie albo w urzędzie miasta na prawach powiatu, a urząd ma 30 dni na sprzeciw. Plan miejscowy, a gdy go nie ma, decyzja o warunkach zabudowy musi dopuszczać na działce zabudowę mieszkaniową. Przy legalizacji zmiany dokonanej bez zgłoszenia nadzór budowlany nalicza opłatę 5 000 albo 10 000 zł, zależnie od kategorii budynku. Zameldowanie niczego tu nie zmienia, bo ma tylko funkcję ewidencyjną. O podatku od nieruchomości decyduje to, czy gmina uzna dom za budynek; zapytaj o to w urzędzie przed ustawieniem domu.
Gdzie wolno postawić dom mobilny?
Tam, gdzie plan miejscowy albo decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza budynek, którym ma być twój dom. Zabudowa rekreacyjna pozwala na dom do wypoczynku, a zabudowa mieszkaniowa na dom do stałego mieszkania. Rama i koła niczego tu nie zmieniają.
- Działka z planem miejscowym: decyduje przeznaczenie terenu w planie. Dotychczasowe plany miejscowe obowiązują dalej.
- Działka bez planu: potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy. Na wniosek złożony od 1 września 2026 roku można ją wydać tylko w gminie, w której wszedł w życie plan ogólny gminy. Studia uwarunkowań obowiązywały najdłużej do 31 sierpnia 2026 roku. Przed kupnem działki bez planu zapytaj w gminie, czy plan ogólny już obowiązuje.
- Działka rolna: tylko jeśli plan albo decyzja o warunkach zabudowy dopuszczają tam budynek.
- Rodzinny ogród działkowy: ustawa dopuszcza altanę do 35 m² zabudowy, a na terenie ogrodu obowiązuje zakaz zamieszkiwania.
Od granicy działki dom musi stać co najmniej 4 m, jeśli zwrócony jest w jej stronę ścianą z oknami lub drzwiami, i 3 m, jeśli ścianą bez okien i drzwi. Taką ślepą ścianę plan miejscowy może dopuścić w odległości 1,5 m albo przy samej granicy. Te wartości pochodzą z warunków technicznych z 2002 roku, stosowanych w okresie przejściowym do marca 2028 roku.
Transport i posadowienie
Dom szeroki do 2,55 m i wysoki do 4 m, na przyczepie z homologacją, jedzie jak przyczepa: przy dopuszczalnej masie całkowitej przyczepy do 3,5 tony wystarczy prawo jazdy kategorii B+E i samochód, który może ją holować, a samo B, gdy samochód z przyczepą ma łącznie do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej (4 250 kg po dodatkowym egzaminie). Szerszy dom jedzie zwykle na naczepie. Przepisy pozwalają, żeby ładunek na pojeździe szerokim na 2,55 m wystawał z każdego boku najwyżej o 23 cm, do łącznej szerokości 3 m. Szerszy zestaw jest pojazdem nienormatywnym, na którego przejazd potrzebne jest zezwolenie.
| Szerokość zestawu z domem | Zezwolenie | Kto wydaje |
|---|---|---|
| do 2,55 m; na pojeździe szerokim na 2,55 m do 3 m, jeśli dom wystaje najwyżej 23 cm z każdego boku | niepotrzebne | — |
| do 3,2 m, wysokość do 4,3 m | kategorii II, na okres od miesiąca do 2 lat, wydawane przewoźnikowi | starosta |
| do 3,4 m, wysokość do 4,3 m | kategorii III (drogi krajowe) albo IV (drogi publiczne) | Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad |
| do 4 m, tylko autostrady i drogi ekspresowe | kategorii IV | jak wyżej |
| więcej | kategorii V, na konkretny przejazd i trasę | jak wyżej; gdy cała trasa leży w granicach miasta na prawach powiatu i omija autostrady oraz drogi ekspresowe, prezydent miasta |
Dom szeroki na 3 m pojedzie bez zezwolenia, jeśli pojazd ma 2,55 m szerokości, a dom wystaje z każdego boku najwyżej 23 cm, jest oznakowany i razem z pojazdem ma najwyżej 4 m wysokości; na węższym pojeździe potrzebne jest zezwolenie.
Dom szerszy niż 3,4 m, który musi dojechać zwykłymi drogami, potrzebuje więc zezwolenia kategorii V. Tak samo dom wysoki na 4,2 m, jak w jednej z ofert: po załadowaniu na naczepę przekroczy 4,3 m. Zezwolenie kategorii V wydaje się w 14 dni roboczych od złożenia wniosku, po uzgodnieniu trasy z zarządcami dróg, a gdy trzeba ustalić przystosowanie drogi, termin może się wydłużyć do 30 dni. Maksymalna opłata za wydanie zezwolenia na jednorazowy przejazd pojazdu, który przekracza tylko wymiary, wynosi w ustawie 600 zł i jest co roku waloryzowana. Koszty dostosowania drogi ponosi przewoźnik. Dom szerszy niż 3,2 m jedzie też z jednym pojazdem pilotującym, a szerszy niż 3,6 m z dwoma, z przodu i z tyłu.
Przewóz domku holenderskiego, szerokiego zwykle na 3–3,7 m, kosztował w 2026 roku około 3–12 tys. zł, zależnie od odległości. Dla szerszego i wyższego domu na ramie nie mamy porównywalnych stawek, więc przy domu szerszym niż 3,4 m, jadącym na zezwoleniu kategorii V, poproś o wycenę obejmującą trasę, zezwolenie i dźwig. Przed podpisaniem umowy ustal, co jest w cenie: u producenta A cena obejmuje ustawienie domu, ale nie transport i dźwig, a u producenta E transport wycenia się osobno.
Na działce dom staje zwykle na bloczkach albo fundamentach punktowych pod ramą. Można go też postawić na płycie, która według zestawień z 2026 roku kosztuje 300–500 zł za m². Sprawdź też dojazd: szerokość bramy i drogi, zakręty, gałęzie nad drogą i miejsce na ustawienie dźwigu.
Używany dom mobilny: ile tańszy i ile traci na wartości?
Rynek wtórny domów mobilnych na ramie jest płytki. W ogłoszeniach z września 2026 roku pod hasłem „używany dom mobilny” przeważały nowe domy od producentów. Wśród wyraźnie używanych większość stanowiły domki holenderskie i angielskie, od ok. 13 tys. zł za najtańszy domek od osoby prywatnej do 188 tys. zł za duży model od handlarza; połowa ofert handlarzy, sezonowych i całorocznych razem, kosztowała ok. 46–72 tys. zł. Inne używane domy mobilne trafiały się pojedynczo, na przykład całoroczny dom 70 m² po generalnym remoncie za 154,9 tys. zł.
Tego, ile dom mobilny traci na wartości, nie da się rzetelnie policzyć z polskich ogłoszeń, bo sprzedający rzadko podają rok budowy. Punktem odniesienia mogą być stawki z brytyjskich poradników dla kupujących domki kempingowe: 10–20% rocznie w pierwszych trzech latach, potem 5–12%, a po 8–10 latach 5–8%. Według naszego szacunku, jeśli przyjąć te stawki, dom kupiony za 150 tys. zł byłby po trzech latach wart około 77–109 tys. zł. To jednak stawki dla domków kempingowych, więc nie wiadomo, czy ocieplone domy na ramie tracą na wartości tak samo szybko.
Przy odsprzedaży kupujący zwykle odlicza od ceny transport, a przy domu szerszym niż 3,4 m także przejazd na zezwoleniu kategorii V. Na co patrzeć przy oględzinach i jak ocenić konkretny egzemplarz, opisujemy w tekście o tym, jak kupić używany dom mobilny.
FAQ
Czy w domu mobilnym można mieszkać cały rok?
Technicznie tak, jeśli dom ma izolację ścian, dachu i podłogi oraz ogrzewanie; w ofertach z września 2026 roku ściany mają od 10 do 25 cm izolacji. Prawnie stałe mieszkanie wymaga budynku mieszkalnego na działce, na której plan miejscowy albo decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza zabudowę mieszkaniową. Dom zgłoszony jako rekreacyjny wymaga zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania, a zameldowanie tego nie zastępuje.
Czy dom mobilny wymaga pozwolenia?
Dom mobilny ustawiony na działce na stałe zwykle nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga co najmniej zgłoszenia; rama i koła tego nie zmieniają. Parterowy dom rekreacyjny do 35 m² zabudowy zgłaszasz ze szkicami, a od 35 do 70 m² dodatkowo z limitem rozpiętości konstrukcji 6 m i inwentaryzacją geodety. Dom zgłoszony jako tymczasowy obiekt budowlany może stać do terminu podanego w zgłoszeniu, najpóźniej 180 dni od rozpoczęcia budowy, chyba że przed upływem tego terminu złożysz wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu.
Ile kosztuje dom mobilny?
W cennikach trzech producentów z września 2026 roku całoroczny dom mobilny 35 m² z kuchnią i łazienką kosztuje około 146–239 tys. zł brutto, a sama ocieplona bryła bez kuchni i łazienki od około 107 tys. zł brutto. W ogłoszeniach dom 35 m² pod klucz można było znaleźć od około 127 tys. zł. Dom 70 m² u jednego z producentów to 174 tys. zł netto w stanie surowym zamkniętym i 290 tys. zł netto pod klucz. Do tego dochodzą transport, dźwig, posadowienie i przyłącza.
Czym różni się dom mobilny od modułowego?
Dom mobilny to gotowy dom na stalowej ramie, przywożony w jednej, czasem w dwóch bryłach, zwykle szerokich na ok. 3–5 m, stawiany na bloczkach albo fundamentach punktowych i możliwy do przewiezienia w inne miejsce. Dom modułowy składa się z jednego lub kilku modułów o szerokości około 2,55 m, stawianych na fundamencie na stałe. Ustawione na działce na stałe oba są budynkami i podlegają tym samym przepisom.
Od czego zacząć
Zacznij od działki: sprawdź plan miejscowy, a jeśli go nie ma, zapytaj w gminie o plan ogólny i warunki zabudowy. Potem zdecyduj, czy dom ma służyć do wypoczynku, czy do mieszkania, bo od tego zależą formalności, a 8% VAT wchodzi w grę tylko przy domu mieszkalnym. Dopiero wtedy porównuj oferty, zawsze pod trzema względami: powierzchni zabudowy, izolacji podłogi i zakresu ceny, czyli tego, czy obejmuje transport, dźwig i VAT.
Zdjęcie główne: Cullen328, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0