Dom modułowy 100 m2 pod klucz kosztuje według cenników producentów z września 2026 roku 550–700 tys. zł netto, czyli około 594–756 tys. zł z VAT 8%. Po doliczeniu fundamentu, transportu, dźwigu, przyłączy, projektu, geodety i kierownika budowy cała inwestycja wynosi około 650–890 tys. zł. W stanie deweloperskim ten sam dom to 400–450 tys. zł netto za sam budynek. Taki dom nie potrzebuje pozwolenia na budowę, jeśli jego obszar oddziaływania mieści się na działce, ale wymaga zwykłego zgłoszenia z kierownikiem budowy.
Ile kosztuje dom modułowy 100 m pod klucz?
Dom modułowy 100 m² pod klucz kosztuje 550–700 tys. zł netto, jeśli przyjąć stawki 5500–7000 zł netto za m² z cenników producentów sprawdzonych 24 września 2026 roku. „Pod klucz” oznacza tu dom z drzwiami wewnętrznymi, podłogami, wyposażoną kuchnią i łazienką, oświetleniem i pomalowanymi ścianami.
Do ceny netto dolicz VAT. Budowa domu mieszkalnego do 300 m² powierzchni użytkowej, trwale związanego z gruntem, może korzystać ze stawki 8%, co daje 594–756 tys. zł. Jeśli umowa zostanie rozliczona jako sprzedaż towaru ze stawką 23%, ta sama cena wzrośnie do 676,5–861 tys. zł.
Dom modułowy 100 m2 w stanie deweloperskim
W stanie deweloperskim dom modułowy 100 m² kosztuje 400–450 tys. zł netto, przy stawce 4000–4500 zł netto za m². Stan deweloperski obejmuje elewację, dach, izolację i rozprowadzone instalacje, ale bez podłóg, drzwi wewnętrznych i wyposażenia łazienki oraz kuchni.
Różnica między stanem deweloperskim a pod klucz wynosi przy 100 m² około 150–250 tys. zł netto. Tyle kosztuje wykończenie w ofercie producenta. Jeśli masz sprawdzoną ekipę i czas, możesz wykończyć dom sam, ale licz się z tym, że wprowadzisz się później.
W katalogach można znaleźć dużo niższe kwoty, na przykład 134 500 zł za dom 120 m². To ceny domu w jednym z wariantów od stanu surowego otwartego do deweloperskiego, więc przed porównaniem zawsze sprawdź, co dokładnie obejmują.
Co znaczy „pod klucz” przy domu 100 m²?
„Pod klucz” nie ma jednej definicji. Przy domu 100 m² różnice w zakresie potrafią sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego porównuj listy pozycji, a nie nazwy pakietów.
| Pozycja | Pakiet „pod klucz” w jednej z ofert | Na co uważać |
|---|---|---|
| drzwi wewnętrzne, podłogi | tak, panele winylowe | rodzaj podłogi w łazience i kuchni |
| kuchnia | wyposażona | czy ze sprzętem AGD |
| łazienka | wyposażona | wanna czy prysznic, podgrzewacz wody |
| malowanie | ściany i sufity dwukrotnie | kolor, szpachlowanie |
| oświetlenie | oprawy | liczba punktów |
| fundament | nie, osobno | kto go wykonuje i kto odpowiada za wymiary |
| transport, dźwig | zwykle osobno | odległość od fabryki |
| ogrzewanie | zależy od oferty | pompa ciepła czy grzejniki elektryczne |
Inny producent wprost zaznacza, że nie wykańcza domów pod klucz, a jego wyższa stawka dotyczy standardu energooszczędnego. Porównywanie takiej oferty z pakietem „pod klucz” u konkurencji wprowadza w błąd.
Ile modułów ma dom 100 m²?
Liczba modułów zależy od ich szerokości, a tę ogranicza transport. Pojazd z ładunkiem szerszy niż 3 m to w Polsce pojazd nienormatywny, który wymaga zezwolenia; do łącznej szerokości 3 m moduł może bez zezwolenia wystawać z pojazdu szerokiego na 2,55 m najwyżej 23 cm z każdego boku. Dom o 100 m² powierzchni użytkowej zajmuje przy ścianach zewnętrznych grubości 25–30 cm około 110 m² zabudowy.
- Z modułów o szerokości 2,55 m i długości około 11 m taką zabudowę dają cztery bryły (4 × 2,55 × 11 m ≈ 112 m²).
- Z modułów o szerokości około 3,5 m i długości około 10,5 m wystarczą trzy bryły (3 × 3,5 × 10,5 m ≈ 110 m²), ale każda jedzie jako ładunek ponadnormatywny.
Więcej modułów to więcej kursów, dłuższa praca dźwigu i więcej połączeń na działce, które trzeba starannie uszczelnić. Mniej, ale szerszych modułów oznacza droższy przejazd i większe wymagania wobec drogi dojazdowej.
Transport i montaż domu 100 m²
Zestawienia kosztów z 2026 roku podają za transport modułów 5–25 tys. zł, a za dźwig do montażu 2–5 tys. zł. Przy domu 100 m² bliżej górnej granicy jesteś, gdy modułów jest więcej, fabryka jest daleko albo moduły jadą jako ładunek ponadnormatywny.
Przed podpisaniem umowy sprawdź z producentem:
- czy droga do działki ma odpowiednią szerokość i nośność,
- czy nad wjazdem nie biegną przewody,
- gdzie stanie dźwig i czy grunt go utrzyma,
- kto odpowiada za przygotowanie dojazdu i ewentualne szkody,
- ile kursów potrzeba i w jakim terminie.
Sam montaż modułów na fundamencie trwa zwykle od jednego do kilku dni. Dłużej trwa produkcja w fabryce i prace na działce przed dostawą.
Fundament pod dom modułowy 100 m²
Najczęściej stosuje się płytę fundamentową. Jeden z producentów szacuje fundament na 300–500 zł za m² powierzchni domu, co przy 100 m² daje 30–50 tys. zł. Zestawienia kosztów podają też pale śrubowe za 5–15 tys. zł, ale ta kwota dotyczy mniejszych domów, a przy 100 m² potrzeba więcej pali.
Rodzaj fundamentu dobiera projektant do gruntu i do konstrukcji modułów. Fundament musi być wykonany z dokładnością, której wymaga producent, bo gotowy moduł nie wyrówna krzywej płyty. Ustal w umowie, kto sprawdza wymiary przed dostawą.
Czy dom modułowy 100 m² wymaga pozwolenia na budowę?
Nie zawsze. Dom modułowy postawiony na fundamencie jest budynkiem mieszkalnym, a dom jednorodzinny powyżej 70 m² zabudowy można postawić na zgłoszenie z projektem, jeśli jego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce. Obszar oddziaływania to teren, na którym przez twój dom sąsiad musiałby ograniczyć swoją zabudowę.
W tej ścieżce:
- dołączasz projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany,
- musisz ustanowić kierownika budowy, co kosztuje zwykle 2–5 tys. zł,
- urząd ma 21 dni na sprzeciw, a budowę zaczynasz po tym terminie,
- do projektu sporządzonego do marca 2028 roku według dotychczasowych warunków technicznych dołączasz oświadczenie inwestora o ich stosowaniu.
Pozwolenie na budowę jest potrzebne, gdy obszar oddziaływania wychodzi poza działkę. Uproszczona ścieżka bez kierownika budowy obejmuje tylko domy do 70 m² zabudowy.
Dom modułowy czy murowany 100 m²?
Przy 100 m² różnica w cenie jest mniejsza, niż się zwykle zakłada. Zestawienie oparte na wskaźnikach cen robót budowlanych GUS, opublikowane w lipcu 2026 roku, podaje dla domu murowanego w stanie deweloperskim około 5–6,5 tys. zł brutto za m², czyli 500–650 tys. zł za 100 m².
| Dom modułowy 100 m² | Dom murowany 100 m² | |
|---|---|---|
| Stan deweloperski | 400–450 tys. zł netto za budynek, z VAT 8% 432–486 tys. zł, bez fundamentu | ok. 500–650 tys. zł brutto |
| Czas budowy | miesiące produkcji, kilka dni montażu | zwykle jeden sezon budowlany i dłużej |
| Cena w umowie | ustalona z góry | zależy od ekip i materiałów w trakcie budowy |
| Zmiany w trakcie | praktycznie niemożliwe po rozpoczęciu produkcji | możliwe |
Zakres obu stawek nie jest identyczny, więc porównanie jest orientacyjne. Wniosek: dom modułowy w stanie deweloperskim bywa tańszy od murowanego, ale po doliczeniu fundamentu, transportu i przyłączy różnica często się zmniejsza. Realną przewagą modułu pozostaje czas i przewidywalność kosztu.
Pełny budżet domu modułowego 100 m² pod klucz
| Pozycja | Od | Do |
|---|---|---|
| dom pod klucz: 100 m² × 5500–7000 zł netto | 550 000 zł | 700 000 zł |
| + VAT 8% | 594 000 zł | 756 000 zł |
| + fundament, płyta | 30 000 zł | 50 000 zł |
| + transport modułów | 5 000 zł | 25 000 zł |
| + dźwig | 2 000 zł | 5 000 zł |
| + przyłącze prądu | 3 000 zł | 10 000 zł |
| + przyłącza wody i kanalizacji | 6 000 zł | 20 000 zł |
| + projekt z adaptacją | 3 000 zł | 15 000 zł |
| + geodeta | 1 000 zł | 3 000 zł |
| + kierownik budowy | 2 000 zł | 5 000 zł |
| razem | 646 000 zł | 889 000 zł |
Koszty poza domem pochodzą z zestawień kosztów z 2026 roku, fundament z szacunku producenta. Rachunek nie obejmuje zagospodarowania terenu, tarasu ani ogrodzenia, które zestawienia wyceniają na kolejne 5–30 tys. zł.
FAQ
Ile kosztuje dom modułowy 120 m²?
Przy tych samych stawkach dom modułowy 120 m² kosztuje 480–540 tys. zł netto w stanie deweloperskim i 660–840 tys. zł netto pod klucz. Fundament dla takiej powierzchni producent szacuje na 36–60 tys. zł, a do tego dochodzą transport, przyłącza, projekt i VAT.
Czy dom modułowy 100 m² może mieć poddasze?
Może, ale technologia modułowa napotyka tu ograniczenie transportu: bez zezwolenia pojazd razem z ładunkiem może mieć najwyżej 4 m wysokości, licząc od jezdni. Moduły poddasza albo stromy dach montuje się więc często osobno lub częściowo na działce, co podnosi koszt. Parterowy dom 100 m² jest prostszy w produkcji i montażu.
Jaka stawka VAT obowiązuje przy domu modułowym 100 m²?
Budowa domu jednorodzinnego do 300 m² powierzchni użytkowej, w której dom zostaje trwale związany z gruntem jako budynek mieszkalny, może korzystać ze stawki 8%. Dom kupiony jako gotowy wyrób, nawet z dowozem i ustawieniem, oraz budynek rekreacyjny mają 23%. Przy 100 m² pod klucz to różnica 82,5–105 tys. zł.
Od czego zacząć
Zanim zaczniesz porównywać oferty domów 100 m², sprawdź dojazd do działki dla kilku ciężarówek z modułami i ustal z projektantem, czy obszar oddziaływania domu zmieści się na działce. Od tego zależy tryb formalności i część kosztów. Technologię i jej minusy opisujemy w przewodniku po domach modułowych.
Zdjęcie główne: Hugh Venables, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 2.0