Dom modułowy to dom złożony z gotowych brył przestrzennych, czyli całych pomieszczeń wyprodukowanych w fabryce i ustawionych dźwigiem na fundamencie. We wrześniu 2026 roku producenci podają za stan deweloperski zwykle 4000–4500 zł netto za m², a za wykończenie pod klucz 5500–7000 zł netto za m². Do tego dochodzą fundament, transport, przyłącza i VAT. O ostatecznej kwocie decyduje zakres umowy bardziej niż sama technologia, dlatego oferty trzeba porównywać pozycja po pozycji.
Co to jest dom modułowy?
Dom modułowy to budynek, którego główne części powstają w hali jako kompletne moduły: z podłogą, ścianami, sufitem, oknami, a często też z instalacjami i wykończeniem wnętrz. Na działkę przyjeżdżają ciężarówką, a dźwig stawia je na przygotowanym fundamencie i łączy w całość.
Moduł ma zwykle konstrukcję szkieletową, najczęściej drewnianą. To ta sama technologia, w której buduje się domy szkieletowe na miejscu, tylko złożona pod dachem, na stanowisku produkcyjnym.
Od zwykłego domu różni go więc sposób budowy, a nie przeznaczenie. Postawiony na fundamencie, z pozwoleniem albo zgłoszeniem, dom modułowy jest budynkiem mieszkalnym jak każdy inny: może być całoroczny, można go ubezpieczyć, zameldować się w nim i sfinansować kredytem.
Ile kosztuje dom modułowy?
Dom modułowy o powierzchni 70 m² kosztuje u producentów zwykle od około 280 do 490 tys. zł netto, zależnie od standardu, bez fundamentu i przyłączy. Rozrzut wynika z tego, że jedna firma wycenia stan deweloperski, a inna dom z kuchnią, łazienką i podłogami.
Przegląd cenników z września 2026 roku daje taki obraz:
| Standard | Cena za m² w ofertach | Co zwykle zawiera |
|---|---|---|
| cena wyjściowa w katalogu | od ok. 1000–1150 zł | dom w jednym z wariantów od stanu surowego do deweloperskiego, zakres trzeba sprawdzić w ofercie |
| stan deweloperski | 4000–4500 zł netto, u innego producenta od 4500 zł brutto | elewacja, dach, izolacja, instalacje wodne i elektryczne rozprowadzone, bez wykończenia wnętrz |
| wyższy standard energooszczędny | od 6300 zł brutto | według opisu producenta, bez wykończenia pod klucz |
| pod klucz | 5500–7000 zł netto | drzwi wewnętrzne, podłogi, wyposażona kuchnia i łazienka, oświetlenie, malowanie |
Ceny pochodzą ze stron producentów sprawdzonych 24 września 2026 roku. Najniższe kwoty katalogowe, na przykład 68 500 zł za dom 70 m² albo 134 500 zł za 120 m², nie są cenami domu gotowego do zamieszkania: sprzedawca oferuje je w wariantach od stanu surowego otwartego do deweloperskiego.
Szczegółowe zestawienie cen, z przykładami całkowitego kosztu inwestycji, znajdziesz w tekście o tym, ile kosztuje dom modułowy.
Czego nie ma w cenie domu modułowego?
W cenie za metr kwadratowy prawie nigdy nie ma robót na działce. Do budżetu dolicz:
- fundament: jeden z producentów szacuje go na 300–500 zł za m² powierzchni domu,
- transport modułów i dźwig: wyceniane osobno, zależnie od odległości od fabryki i dojazdu do działki,
- przyłącza: prąd, woda, kanalizacja albo szambo lub przydomowa oczyszczalnia,
- projekt, adaptację i formalności: mapa do celów projektowych, projekt zagospodarowania, kierownik budowy tam, gdzie jest wymagany,
- VAT: ceny netto trzeba powiększyć o podatek.
Stawka VAT zależy od tego, co kupujesz. Budowa domu jednorodzinnego do 300 m² powierzchni użytkowej, w której dom zostaje trwale połączony z fundamentem jako budynek mieszkalny, może korzystać ze stawki 8%. Dom kupiony jako gotowy wyrób, nawet z dowozem i ustawieniem, oraz budynek rekreacyjny są opodatkowane stawką 23%. Przy kwocie 400 tys. zł netto to różnica 60 tys. zł, więc zapytaj sprzedawcę, jak rozliczy umowę, zanim ją podpiszesz.
Dom modułowy 35, 70, 100 i 120 m²: ile kosztuje każdy metraż?
Metraż zmienia cenę mniej więcej proporcjonalnie, ale małe domy są droższe w przeliczeniu na metr, bo kuchnia i łazienka kosztują podobnie w domu 35 i 100 m². Poniżej orientacyjne widełki, policzone ze stawek z poprzedniej tabeli:
| Powierzchnia użytkowa | Stan deweloperski, netto | Pod klucz, netto | Fundament (300–500 zł/m²) |
|---|---|---|---|
| 35 m² | 140–158 tys. zł | 193–245 tys. zł | 11–18 tys. zł |
| 70 m² | 280–315 tys. zł | 385–490 tys. zł | 21–35 tys. zł |
| 100 m² | 400–450 tys. zł | 550–700 tys. zł | 30–50 tys. zł |
| 120 m² | 480–540 tys. zł | 660–840 tys. zł | 36–60 tys. zł |
Obliczenie uproszczone: powierzchnia razy stawka z cenników, bez transportu, przyłączy i VAT. Przy małych metrażach realna stawka za m² bywa wyższa niż w tabeli.
Metraż ma też znaczenie formalne. Dom do 70 m² powierzchni zabudowy, budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, można postawić w uproszczonym trybie zgłoszenia. Więcej o tych dwóch popularnych wielkościach piszemy w tekstach o domu modułowym 70 m² i o tym, ile kosztuje dom modułowy 100 m².
Dom modułowy parterowy czy w typie stodoły?
Parterowy dom modułowy jest najprostszy w transporcie i montażu: moduły stoją obok siebie, a dach zwykle jest płaski albo o niewielkim spadku. To też najczęstsza forma w cennikach.
Dom w typie stodoły ma stromy dach dwuspadowy, zwykle bez okapów, i poddasze. Tu technologia modułowa napotyka ograniczenie drogi: pojazd z ładunkiem nie może bez zezwolenia przekraczać 4 m wysokości, więc stromy dach często montuje się dopiero na działce albo dzieli na elementy. Każda praca wykonywana na miejscu podnosi koszt i wydłuża budowę, dlatego stodoła modułowa jest zwykle droższa w przeliczeniu na metr niż parterowy prostopadłościan.
Bryła wpływa także na fundament. Dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej zajmuje więcej działki niż dom z poddaszem, więc ma większy fundament i dach.
Co znaczy „pod klucz” w ofercie domu modułowego?
„Pod klucz” nie jest pojęciem prawnym ani normą. Każdy producent rozumie je inaczej, dlatego ta sama nazwa może oznaczać dom z wyposażoną kuchnią albo dom z samymi przyłączami do kuchenki.
Przed podpisaniem umowy poproś o listę i sprawdź, czy obejmuje:
- fundament i przygotowanie terenu,
- transport i dźwig,
- podłączenie do sieci albo szamba i studni,
- źródło ciepła i ogrzewanie,
- wyposażenie kuchni: szafki, blat, zlew, sprzęty,
- wyposażenie łazienki: ceramikę, baterie, kabinę, podgrzewacz wody,
- podłogi, drzwi wewnętrzne, malowanie,
- oświetlenie i gniazda,
- taras, schody wejściowe, rynny, parapety zewnętrzne,
- odbiór i dokumentację do urzędu.
Dwie oferty „pod klucz” różniące się o 100 tys. zł często różnią się właśnie tymi pozycjami, a nie jakością samego domu.
Czym różni się dom modułowy od prefabrykowanego i mobilnego?
Wszystkie trzy powstają w fabryce, ale w innej postaci. Dom prefabrykowany w węższym znaczeniu przyjeżdża jako płaskie ściany i stropy, które składa się na działce. Dom modułowy przyjeżdża jako gotowe pomieszczenia. Dom mobilny ma własne podwozie albo ramę do transportu i zwykle nie stoi na fundamencie.
| Dom prefabrykowany | Dom modułowy | Dom mobilny | |
|---|---|---|---|
| Co przyjeżdża na działkę | płaskie elementy | gotowe pomieszczenia | cały dom na ramie, czasem w dwóch modułach |
| Fundament | tak | tak | zwykle bloczki lub podpory |
| Swoboda układu | duża | ograniczona szerokością modułu | mała |
| Praca na działce | tygodnie | dni | godziny |
| Status prawny | budynek | budynek | zależy od sposobu posadowienia |
Pełnowymiarowe domy prefabrykowane, stawiane z płaskich elementów, to osobny rynek z innymi cenami. Na taniedomki.pl zajmujemy się domami modułowymi i mobilnymi.
Jakie są minusy domów modułowych?
Główne minusy domów modułowych to ograniczenia transportu, brak zmian po rozpoczęciu produkcji i duży rozrzut ofert, które trudno porównać. Dochodzą do tego zależność od jednego producenta przy serwisie i mniejszy rynek wtórny.
Transport i dojazd. Pojazd z ładunkiem szerszy niż 3 m to w Polsce pojazd nienormatywny, który wymaga zezwolenia; do łącznej szerokości 3 m moduł może bez zezwolenia wystawać z pojazdu szerokiego na 2,55 m najwyżej 23 cm z każdego boku. Szerokie moduły jadą więc z ograniczeniami trasy, a na działce trzeba zmieścić dźwig. Wąska droga, linia energetyczna nad wjazdem albo miękki grunt potrafią podnieść koszt albo uniemożliwić dostawę.
Zamrożony projekt. Po wejściu modułów do produkcji przesunięcie ściany czy okna jest drogie albo niemożliwe. Projekt trzeba dopracować wcześniej niż przy budowie tradycyjnej.
Połączenia modułów. Moduły łączy się na działce, a styki ścian, podłóg i dachu to miejsca, gdzie najłatwiej o nieszczelność i mostek termiczny. Jakość tych połączeń zależy od ekipy montażowej.
Oferty trudne do porównania. Jedna firma podaje cenę netto za stan deweloperski bez fundamentu, druga brutto za dom z kuchnią. Bez rozbicia na pozycje łatwo wybrać ofertę tylko pozornie tańszą.
Odsprzedaż. Rynek wtórny domów modułowych jest mały, więc rzeczoznawca ma mniej porównywalnych transakcji, a część kupujących nadal podchodzi do tej technologii ostrożnie.
Czy w domach modułowych można mieszkać cały rok?
Tak, jeśli dom zaprojektowano i zbudowano jako budynek mieszkalny. Musi wtedy spełnić te same wymagania cieplne co każdy nowy dom. W projektach sporządzanych do marca 2028 roku według dotychczasowych warunków technicznych ściana zewnętrzna musi mieć współczynnik przenikania ciepła U nie wyższy niż 0,20 W/(m²·K), dach 0,15, a okna 0,9.
Określenie „całoroczny” w ofercie to jednak słowo handlowe, a nie parametr. Zamiast niego poproś o współczynniki U ścian, dachu i podłogi, rodzaj i grubość izolacji oraz opis ogrzewania. Dopiero te liczby pozwalają porównać dom modułowy z murowanym albo z ofertą innego producenta.
Ile lat przetrwa dom modułowy?
Dom modułowy z konstrukcją szkieletową, dobrze zabezpieczony przed wilgocią, wytrzymuje tyle co dom szkieletowy budowany na miejscu, czyli wiele dziesięcioleci. Jeden z producentów deklaruje trwałość co najmniej 100 lat i daje 15 lat gwarancji na konstrukcję, 5 lat na wykończenie wnętrz i 2 lata na okna, drzwi i wyposażenie.
Deklaracja producenta to nie pomiar. O realnej trwałości decydują trzy rzeczy: suche drewno konstrukcyjne, szczelna paroizolacja od środka i dobrze wykonane połączenia modułów na działce. Pytaj o nie w ofercie i sprawdzaj w umowie, czego dotyczy gwarancja: konstrukcji, szczelności czy tylko wykończenia.
Czym ogrzewa się domy modułowe?
Domy modułowe ogrzewa się najczęściej prądem: pompą ciepła powietrze–woda z ogrzewaniem podłogowym, pompą powietrze–powietrze, czyli klimatyzatorem z funkcją grzania, albo w małych domach grzejnikami elektrycznymi. Gaz wymaga przyłącza lub zbiornika, więc pojawia się rzadziej.
Wybór źródła ciepła wynika z budowy domu. Lekka konstrukcja szkieletowa ma małą bezwładność cieplną: szybko się nagrzewa i szybko stygnie. Dobrze pasuje do niej źródło, które reaguje szybko i daje się sterować, a ogrzewanie podłogowe dodaje domowi masy, która magazynuje ciepło. W dobrze ocieplonym domu o powierzchni 70 m² zapotrzebowanie na ciepło jest na tyle małe, że o kosztach ogrzewania decyduje bardziej izolacja niż samo źródło.
Dom modułowy: zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Dom modułowy postawiony na fundamencie jest budynkiem, więc formalności są takie same jak przy domu murowanym. Decydują powierzchnia zabudowy, liczba kondygnacji i to, czy obszar oddziaływania domu mieści się na działce.
Są trzy drogi:
- dom do 70 m² zabudowy, wolno stojący, najwyżej dwukondygnacyjny, budowany na własne potrzeby mieszkaniowe: zgłoszenie z projektem, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy,
- dom większy, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce: zgłoszenie z projektem, z kierownikiem budowy,
- pozostałe przypadki: pozwolenie na budowę.
W każdej z tych dróg potrzebny jest projekt, a do projektów składanych do marca 2028 roku dołącza się oświadczenie inwestora o stosowaniu dotychczasowych warunków technicznych.
Jak sfinansować dom modułowy?
Dom modułowy na fundamencie, budowany na własnej działce z pozwoleniem albo zgłoszeniem, można sfinansować kredytem hipotecznym jak każdy dom. Część banków dopytuje jednak o technologię i producenta, więc zapytaj doradcę, zanim wpłacisz zaliczkę.
Inne drogi to raty oferowane przez producentów, kredyt gotówkowy przy małych domach i leasing, jeśli dom ma służyć firmie, na przykład pod wynajem turystyczny, i nie będzie trwale związany z gruntem. Warto też zaplanować harmonogram płatności: producenci często chcą zaliczki przy zamówieniu i dużej części ceny przed dostawą, a bank wypłaca kredyt w transzach po kolejnych etapach budowy. Porównanie tych możliwości znajdziesz w tekście o tym, jak kupić dom modułowy na raty.
FAQ
Co taniej: dom modułowy czy murowany?
Nie zawsze dom modułowy jest tańszy w przeliczeniu na metr kwadratowy. Jego przewagą jest krótki czas budowy i cena ustalona w umowie z góry, co ogranicza koszty wynajmu mieszkania i nieprzewidziane wydatki. Porównuj oferty w tym samym standardzie i z tym samym zakresem, łącznie z fundamentem i przyłączami.
Ile kosztuje 100 m dom modułowy?
Dom modułowy o powierzchni 100 m² kosztuje według cenników producentów z września 2026 roku około 400–450 tys. zł netto w stanie deweloperskim i 550–700 tys. zł netto pod klucz. Do tego dochodzi fundament, szacowany na 30–50 tys. zł, transport, przyłącza i VAT.
Jak długo trwa budowa domu modułowego?
Sam montaż modułów na fundamencie trwa od jednego do kilku dni. Cała inwestycja, z projektem, formalnościami, produkcją w fabryce i przyłączami, zajmuje zwykle kilka miesięcy; jeden z producentów podaje dla domu 70 m² niecałe 5 miesięcy. Najdłużej czeka się często na miejsce w kolejce produkcyjnej.
Czy dom modułowy wymaga fundamentu?
Tak, jeśli ma być budynkiem mieszkalnym. Najczęściej stosuje się płytę fundamentową albo ławy, a koszt fundamentu jeden z producentów szacuje na 300–500 zł za m² powierzchni domu. Dom bez trwałego fundamentu jest traktowany inaczej zarówno w przepisach budowlanych, jak i przy stawce VAT.
Od czego zacząć
Zanim zaczniesz porównywać ceny, sprawdź działkę: czy ciężarówka z modułem dojedzie pod dom, czy zmieści się dźwig i jakie są warunki zabudowy. Potem poproś kilku producentów o oferty rozbite na te same pozycje, w tym samym standardzie, z informacją o stawce VAT. Zestawienie ofert z tej samej listy pozycji powie ci więcej niż najniższa cena za metr w katalogu.
Zdjęcie główne: Halu Stell, Wikimedia Commons, licencja CC0