Ile kosztuje dom modułowy? W cennikach producentów z września 2026 roku stan deweloperski to zwykle 4000–4500 zł netto za m², a wykończenie pod klucz 5500–7000 zł netto za m². To jednak cena samego domu. Po doliczeniu VAT, fundamentu, transportu, dźwigu, przyłączy, projektu i geodety dom modułowy 70 m² w stanie deweloperskim kosztuje w praktyce od około 343 do 453 tys. zł, czyli od około 23 do 62 procent więcej niż najniższa kwota z reklamy.
Dom modułowy cena za m² u trzech producentów
Dom modułowy nie ma jednej ceny rynkowej, bo producenci wyceniają różne rzeczy. Poniżej trzy oferty sprawdzone 24 września 2026 roku na stronach producentów:
| Oferta | Co wycenia | Cena |
|---|---|---|
| producent 1 | dom 70 m² w katalogu, w wariantach od stanu surowego otwartego do deweloperskiego | od 68 500 zł (ok. 980 zł/m²) |
| producent 2 | stan deweloperski | 4000–4500 zł netto/m² |
| producent 2 | pod klucz | 5500–7000 zł netto/m² |
| producent 3 | standard podstawowy | od 4500 zł brutto/m² |
| producent 3 | standard energooszczędny, bez wykończenia pod klucz | od 6300 zł brutto/m², dom 70 m² od 450 tys. zł brutto |
Rozrzut od niecałych 1000 do ponad 6000 zł za m² nie oznacza, że jeden producent jest sześć razy tańszy. Najniższa kwota dotyczy domu w wariancie, który trzeba jeszcze wykończyć, a najwyższa domu w wyższym standardzie cieplnym. Uczciwe porównanie zaczyna się dopiero wtedy, gdy obie oferty obejmują to samo.
Dlaczego oferty różnią się kilkukrotnie?
Oferty różnią się głównie zakresem i sposobem podania ceny, a dopiero potem jakością. Cztery rzeczy potrafią zmienić kwotę dwukrotnie:
- netto albo brutto: jedna firma podaje cenę bez VAT, druga z VAT, a różnica sięga 8 lub 23 procent,
- standard wykończenia: stan surowy, deweloperski i pod klucz dzieli od siebie nawet kilka tysięcy złotych na metrze,
- izolacja i okna: grubsza wełna, lepsze okna i szczelne połączenia modułów podnoszą cenę, ale obniżają rachunki za ogrzewanie,
- źródło ciepła: pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym kosztuje więcej niż grzejniki elektryczne, a jest w cenie tylko u części producentów.
Dlatego przed porównaniem przelicz każdą ofertę na ten sam standard, tę samą powierzchnię i tę samą stawkę podatku.
Czego nie ma w cenie katalogowej?
W cenie katalogowej prawie nigdy nie ma prac na działce ani formalności. Zestawienia kosztów z 2026 roku podają dla nich takie widełki:
| Pozycja | Orientacyjny koszt |
|---|---|
| fundament, płyta (szacunek producenta: 300–500 zł/m²) dla domu 70 m² | 21–35 tys. zł |
| fundament na palach śrubowych | 5–15 tys. zł |
| transport modułów | 5–25 tys. zł |
| dźwig do montażu | 2–5 tys. zł |
| przyłącze prądu z projektem i złączem | 3–10 tys. zł |
| przyłącza wody i kanalizacji | 6–20 tys. zł, najczęściej 8–15 tys. zł |
| projekt budowlany z adaptacją | 3–15 tys. zł |
| geodeta: mapa do celów projektowych i tyczenie | 1–3 tys. zł |
| kierownik budowy, jeśli jest wymagany | 2–5 tys. zł |
| zagospodarowanie terenu: dojście, taras, ogrodzenie | 5–30 tys. zł |
Najbardziej zmienne są transport i przyłącza. Transport zależy od odległości od fabryki i od tego, czy ciężarówka z modułem dojedzie pod dom, a przyłącza od odległości od sieci. Sama opłata za przyłączenie do sieci oddalonej o nie więcej niż 200 m wynosi w 2026 roku przy mocy 14 kW i przyłączu kablowym ok. 950–1 600 zł brutto, ale przy dalekiej sieci przyłącze może kosztować 15–20 tys. zł.
Pełny rachunek na przykładzie domu 70 m²
Przyjmijmy dom modułowy o powierzchni 70 m² w stanie deweloperskim, stawiany na płycie fundamentowej, na działce z siecią w pobliżu. Zakładamy, że powierzchnia zabudowy nie przekroczy 70 m² (przy 70 m² użytkowych zależy to od grubości ścian), a dom powstaje na własne potrzeby mieszkaniowe, więc może pójść uproszczoną ścieżką zgłoszenia bez obowiązkowego kierownika budowy. Umowa obejmuje budowę domu trwale związanego z gruntem, więc przyjmujemy VAT 8%.
| Krok | Od | Do |
|---|---|---|
| cena z oferty: 70 m² × 4000–4500 zł netto | 280 000 zł | 315 000 zł |
| + VAT 8% | 302 400 zł | 340 200 zł |
| + płyta fundamentowa | 21 000 zł | 35 000 zł |
| + transport modułów | 5 000 zł | 25 000 zł |
| + dźwig | 2 000 zł | 5 000 zł |
| + przyłącze prądu | 3 000 zł | 10 000 zł |
| + przyłącza wody i kanalizacji | 6 000 zł | 20 000 zł |
| + projekt z adaptacją | 3 000 zł | 15 000 zł |
| + geodeta | 1 000 zł | 3 000 zł |
| razem | 343 400 zł | 453 200 zł |
Rachunek nie obejmuje zagospodarowania terenu, wykończenia wnętrz ani wyposażenia, bo dom jest w stanie deweloperskim. Jeśli umowa zostanie rozliczona jako sprzedaż towaru ze stawką 23%, sama cena domu wzrośnie o kolejne 42–47 tys. zł.
Wniosek jest prosty: do ceny netto z reklamy dolicz co najmniej jedną piątą, a przy dalekiej fabryce i trudnych przyłączach nawet ponad połowę. Najtańsza pozycja w ofercie nie musi dać najtańszego domu.
Ile kosztuje dom modułowy pod klucz?
Dom modułowy 70 m² pod klucz kosztuje według stawek producenta 385–490 tys. zł netto, a z VAT 8% 415,8–529,2 tys. zł. Po doliczeniu tych samych kosztów dodatkowych co w przykładzie wyżej, czyli 41–113 tys. zł, cała inwestycja wynosi około 457–642 tys. zł.
Różnica między stanem deweloperskim a pod klucz, około 105–175 tys. zł netto przy 70 m², to cena wykończenia: drzwi, podłóg, łazienki, kuchni, oświetlenia i malowania. Część inwestorów wybiera stan deweloperski i wykańcza dom sama albo z własną ekipą. Opłaca się to wtedy, gdy masz czas i sprawdzonych fachowców, a niekoniecznie wtedy, gdy liczy się termin wprowadzenia.
Tani dom modułowy: gdzie kończy się oszczędność?
Na części rzeczy można bezpiecznie oszczędzić, na innych oszczędność wraca w rachunkach albo w naprawach.
Oszczędzisz bez ryzyka na:
- prostej bryle: prostokąt z płaskim albo jednospadowym dachem jest najtańszy w produkcji i transporcie,
- mniejszej liczbie modułów: dobrze zaprojektowane 60 m² bywa wygodniejsze niż źle rozplanowane 80 m²,
- wykończeniu wnętrz, które możesz zrobić później i etapami,
- lokalizacji: im bliżej fabryki, tym tańszy transport.
Nie oszczędzaj na:
- izolacji ścian, dachu i podłogi, bo to ona decyduje o kosztach ogrzewania przez kolejne dziesięciolecia,
- oknach, przez które ucieka dużo ciepła,
- połączeniach modułów i ich uszczelnieniu na działce,
- fundamencie, który musi być wykonany dokładnie, bo gotowy moduł nie wybacza krzywej płyty.
Najtańsze oferty to często domy sprzedawane jako sezonowe albo bez określonych parametrów cieplnych. Jeśli chcesz w nich mieszkać cały rok, poproś o współczynniki przenikania ciepła przegród na piśmie.
Ile kosztuje utrzymanie domu modułowego?
Koszty utrzymania domu modułowego zależą głównie od ogrzewania, a to od izolacji i źródła ciepła. Dobrze ocieplony dom 70 m² z pompą ciepła ma niewielkie zapotrzebowanie na energię, a lekka konstrukcja szybko się nagrzewa, więc łatwo sterować temperaturą.
Do stałych wydatków dochodzą przeglądy. Prawo budowlane (art. 62) wymaga w domu jednorodzinnym przeglądu instalacji gazowych i przewodów kominowych raz w roku, jeśli dom je ma, a co najmniej raz na 5 lat sprawdzenia stanu technicznego budynku oraz instalacji elektrycznej i piorunochronnej. Dom z pompą ciepła, bez kominka i gazu, ma tych obowiązków mniej.
Elewacja z desek wymaga odnowienia powłoki co kilka lat. Elewacja z płyt albo tynku na płycie jest w utrzymaniu tańsza.
Czy dom modułowy traci na wartości?
Dom modułowy na własnej działce traci i zyskuje na wartości podobnie jak inne domy: decyduje lokalizacja, stan techniczny i standard. Różnica dotyczy rynku wtórnego. Transakcji domami modułowymi jest mniej, więc rzeczoznawca ma mniej porównań, a część kupujących podchodzi do tej technologii ostrożnie. Może to wydłużyć sprzedaż.
Wartość chronią dokumenty. Zachowaj projekt, umowę z producentem, gwarancję, protokoły odbioru i przeglądów. Kupujący i bank łatwiej zaakceptują dom, którego pochodzenie i parametry da się pokazać na papierze.
Jak porównywać oferty domów modułowych?
Zanim zestawisz ceny, zadaj każdemu producentowi te same pytania:
- Czy cena jest netto czy brutto i jaką stawką VAT zostanie rozliczona umowa?
- Jaki standard obejmuje cena i co dokładnie jest w pakiecie „pod klucz”?
- Czy w cenie jest fundament, transport, dźwig i montaż?
- Jakie są współczynniki U ścian, dachu, podłogi i okien?
- Jaki jest harmonogram płatności i ile trzeba wpłacić przed dostawą?
- Jaki jest termin produkcji i co się dzieje przy opóźnieniu?
- Czego dotyczy gwarancja i jak długo trwa na konstrukcję, a jak długo na wykończenie?
Odpowiedzi wpisz do jednej tabeli. Dopiero wtedy widać, która oferta jest naprawdę tańsza.
FAQ
Ile kosztuje transport domu modułowego?
Zestawienia kosztów z 2026 roku podają za transport modułów 5–25 tys. zł, a za dźwig do montażu 2–5 tys. zł. Cena rośnie z odległością od fabryki i trudnością dojazdu: wąska droga, brak miejsca na dźwig albo przewody nad wjazdem podnoszą koszt.
Jaki dom wychodzi najtaniej w budowie?
Najtaniej wychodzi dom o prostej bryle: prostokąt z prostym dachem, bez wykuszy i lukarn, jak najbliżej fabryki i istniejących sieci. W przypadku domu modułowego dochodzi do tego mała liczba modułów i stan deweloperski zamiast wykończenia pod klucz, jeśli wnętrza możesz wykończyć sam.
Czy cena domu modułowego zawiera VAT?
Nie zawsze. Część producentów podaje ceny netto, część brutto, a stawka zależy od umowy i przeznaczenia: 8% przy budowie domu mieszkalnego do 300 m² trwale związanego z gruntem, 23% przy sprzedaży domu jako towaru i przy budynku rekreacyjnym. Przed porównaniem ofert przelicz je na tę samą stawkę.
Od czego zacząć
Zacznij od kosztów działki: poproś o warunki przyłączenia prądu i wody oraz sprawdź dojazd dla ciężarówki z modułem. Te dwie informacje najbardziej zmieniają końcową kwotę. Technologię, standardy wykończenia i formalności opisujemy w przewodniku po domach modułowych.
Zdjęcie główne: Germsteel, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0